21 maja 2017 17:58 | Aktualności

Podróż przez Wenezuelę.

12 maja uczniowie Gimnazjum nr 120 im. Noblistów Polskich przez pewien czas stali się podróżnikami, uczestnicząc w niecodziennej lekcji – podróży w bibliotece publicznej.

Wraz ze Stefanem Czarnieckim, autorem książek "Dalej od Buenos", "Cisza" oraz "Czekając na Duida", wybraliśmy się do Wenezueli, do miejsca, gdzie żaden biały człowiek jeszcze nie dotarł.

Podczas tej niezwykłej podróży dowiedzieliśmy się, jak to jest w tej dzikiej części Ameryki Południowej . Czuliśmy się, jakbyśmy brali udział w wyprawie razem z panem podróżnikiem .

Zaczynając od Caracas, przebyliśmy długą drogę nie tylko lądową, ale także płynęliśmy łodzią. Widzieliśmy krajobrazy nieprzebytej dżungli, przepięknych spowitych siną mgłą gór, spotkaliśmy tamtejsze zwierzęta, a co najważniejsze, poznaliśmy mieszkańców wiosek. Reakcje tych ludzi, zwłaszcza dzieci, były zaskakujące. Najpierw nieufność i szok, później ciekawość i chęć poznania, a na końcu zaufanie, że biali ludzie nie są groźni.

Opowieść pana Stefana Czarnieckiego była niesamowicie interesująca. Anegdoty żywa narracja i pojawiające się czasem scenki prawie że teatralne, sprawiały, że historia wydawała się bardzo  ciekawa. Dodatkowe wrażenia zapewniły zdjęcia oraz filmiki. Muzyka, którą słyszeliśmy w tle, idealnie komponowała się z opowieścią i potęgowała emocje.

Jesteśmy niesamowicie wdzięczni panu Stefanowi za spotkanie oraz historię, jaką nam opowiedział. Liczymy, że kiedyś będziemy mogli uczestniczyć w podobnej podróży, nawet jeśli naprawdę siedzielibyśmy w bibliotece, słuchając kolejnych opowieści z nieodkrytych zakątków Ziemi.

Klaudia Poręba z 3c w Gimnazjum nr 120