Wycieczka do reaktora atomowego w Swierku

Pokoleniowy wyjazd do Instytutu Badań Jądrowych (IBJ) w Otwocku-Świerku pod Warszawą.

Dnia 09.04.2014 w ramach projektu realizowanego z PKPS uczniowie Gimnazjum nr 120 im. Noblistów Polskich uczestniczyli w wyjeździe Pokoleniowym do Reaktora Jądrowego "Maria" znajdującego się  Instytucie Badań Jądrowych (IBJ) w Otwocku-Świerku pod Warszawą. Organizatorką wyjazdu była p. Helena Kaźmierczak.

Po przybyciu na miejsce zostaliśmy podzieleni na dwie grupy.   Pierwsza z nich wyruszyła do reaktora, a druga została na bardzo ciekawym wykładzie dotyczącym pojęcia fal elektromagnetycznych. Zanim jednak nadszedł czas na wyprawę do serca całego kompleksu, uczniowie niezależnie, czy szli w pierwszej ,czy w drugiej grupie zostali zapoznani z funkcją reaktora, jaką pełni on w danym miejscu oraz jego ogólną budową i sposobem działania. Przed wejściem do reaktora  zostaliśmy wyposażeni w identyfikatory , bez których dalsze przemieszczenie się do hali głównej byłoby niemożliwe. Dostaliśmy także specjalne fartuchy oraz byliśmy poddani kontroli – wykrywaczem metali.

Na terenie hali poinformowano nas o kolejnych, obowiązujących  zasadach bezpieczeństwa, a następnie z dreszczykiem emocji udaliśmy się obejrzeć sam reaktor.

Wycieczka była bardzo ciekawa z dużą dawką wiedzy i niesamowitych doświadczeń wróciliśmy do szkoły.

Michał Święciciki