Wycieczka do Torunia 2014

WYCIECZKA DO TORUNIA

29 kwietnia 2014 r. odbyła się szkolna wycieczka do Torunia. Wzięli w niej udział  uczniowie klas I i II pod okiem p. Ewy Różyckiej, p. Agnieszki Sobczak, p. Anny Brzozowskiej oraz p. Moniki Kopyckiej. Mieliśmy okazję poznać uroki miasta, w czym pomogła nam pani przewodniczka.

Na początku przespacerowaliśmy się piękną, średniowieczną starówką, pośród majestatycznych kamieniczek i zjedliśmy najlepsze lody w Toruniu. Następnie poszliśmy zobaczyć pomnik Piernikarki autorstwa Tadeusza Porębskiego. Zabytek ma upamiętniać największą toruńską piernikarnię, założoną w 1751 roku.

W następnej kolejności zobaczyliśmy perłę w koronie toruńskiego miasta - Ratusz Staromiejski. Szczególną uwagę zwraca czteroboczna wieża, na której widnieje urodziwy zegar. Ta budowla jest jednym z najznakomitszych przykładów średniowiecznej architektury mieszczańskiej w środkowej Europie. Obok ratusza znajduje się pomnik niezwykłego Polaka, człowieka renesansu -Mikołaja Kopernika, który został wyrzeźbiony przez Fryderyka Tiecka. Potem nadszedł czas na zobaczenie kościołów na Starówce. Usłyszeliśmy ciekawe historie na temat Katedry Świętych Janów, Kościoła Świętego Jakuba, Kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii  Panny oraz Kościoła Ducha Świętego. Naszą uwagę zwróciły ruiny zamku krzyżackiego wraz z murami obronnymi Torunia pochodzące z lat sześćdziesiątych XIII wieku.

Później podziwialiśmy Krzywą Wieżę. Według legendy została ona zbudowana przez rycerza. Była to kara za zakazane spotkania z ukochaną mieszczką. Rycerz musiał zbudować tak krzywą wieżę, jak krzywe było jego postępowanie. Następnym naszym przystankiem okazał się Dom Mikołaja Kopernika, gdzie zobaczyliśmy odtworzony średniowieczny układ wnętrz  i ich wystrój  z okresu od XV do XVIII wieku. Ciekawą atrakcją okazały się warsztaty  pieczenia pierników, w czasie których mogliśmy wykazać się swoimi umiejętnościami kulinarnymi. Własnoręcznie wykonane pierniki zabraliśmy ze sobą do domu na pamiątkę.

Ostatnim punktem programu naszej toruńskiej podróży był pokaz „Makrokosmos”  w  Planetarium im. Władysława Dziewulskiego. Dzięki niemu mogliśmy poznać tajemnice kosmosu, co bardziej nam się spodobało niż czytanie o nich w naszych podręcznikach. Było to ekscytujące i bajeczne przeżycie.

Niestety po zakończeniu seansu musieliśmy rozstać się ze wspaniałym Toruniem i powrócić do Warszawy. Była to dla nas wspaniała lekcja historii. Przez cały dzień mieliśmy przepiękną pogodę. Cieszyliśmy się słońcem, urokami Torunia i własnym towarzystwem. Ta wycieczka zapadnie nam w pamięci na bardzo długo.

Aleksandra Bakiera kl. Ia

A oto jak relacjonuje wycieczkę inna uczennica podczas lekcji języka angielskiego.

TORUŃ

Last week I and my class went to Toruń.The weather was beautiful.It was sunny for most of the day.The trip cost one hundred zloties.Everybody met at 6:45 next to our school.The way was long.During the day we saw the sihgts.Tour guide told us interesting information.After that we were in planetarium.On ceilings we watched stars and planets.We saw either Copernikus House.Then we went to bake the gingerbreads.We had free time.We bought the souvenirs,we watched the old town and visited some shops.At six'o clock p.m. we went to Warsaw.The whole day was great.The trip was awesome.

Patrycja Rogalska kl.1b

Toruń