Strona internetowa biblioteki szkolnej.::Każda książka żyje tyle razy, ile została przeczytana.::"Wszystkie książki mówią"

WOLONTARIAT

WOLONTARIAT 

Umieć dostrzec drugiego Człowieka.Było piękne słoneczne popołudnie, gdy 5 VI z grupą koleżanek i kolegów z Panią J. Rosłoniec pojechaliśmy w odwiedziny do Międzylesia, dawnego Ulanówka , gdzie znajduje się Dom Pomocy Społecznej prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi od 1991 r.

Dom położony jest w Międzylesiu w sąsiedztwie Centralnego Szpitala Kolejowego przy ul. Bursztynowej oraz Centrum Zdrowia Dziecka . Placówka jest przeznaczona dla dziewcząt i kobiet z niepełnosprawnością intelektualną. Podstawowym jej zadaniem jest stworzenie Mieszkankom atmosfery rodzinnego domu. Mieszkają w nim osoby o różnym stopniu niepełnosprawności umysłowej, wymagające często 24-godzinnej opieki.

Pojechaliśmy tam po lekcjach w ramach wolontariatu. Przed spotkaniem długo się przygotowywaliśmy, by nasz występ podobał się mieszkańcom. Angelika Kamińska z III klasy ,Zuzia Woińska i Karolina Rogala z II klasy bardzo ładnie śpiewały, Przemek grał na gitarze, pozostali recytowali ulubione wiersze i wierszyki.

Po naszej prezentacji, mieszkańcy bardzo serdecznie nam podziękowali i było widać, że przekazaliśmy im radość tamtego dnia. Poczęstowaliśmy ich ciasteczkami ;) Później dowiedzieliśmy się, że w ich grupie jest dziewczyna, która nadzwyczajnie śpiewa. Poprosiliśmy ją, żeby zaśpiewała nam jakąś piosenkę. Ta dziewczyna ma wspaniały głos, ale ze słów piosenki wynikało to, że bardzo tęskni za mamą. Większość osób tam zgromadzonych, nie ma rodziców, bądź nigdy ich nie widziało.

Mieliśmy okazję obejrzeć ich dom. Mogliśmy zobaczyć jakie prace plastyczne wykonują mieszkańcy, było co podziwiać. Byłam pod wielkim wrażeniem. Cieszyłam się, że spotkałam się z tymi ludźmi i będę mogła ich bliżej ich poznać. Życie tych ludzi to świat odmienny od naszego, ale wszystkich nas zaskoczyła radość płynąca od nich. Na co dzień spotykamy chorych ludzi, ale nie zwracamy zbytnio na nich uwagi. Natomiast , kiedy idziesz do takiego domu, gdzie widzisz, cierpienie ludzi, ułomność, ale zarazem wielkie serca, nie możesz być obojętnym.

Myślę, że przekazałam przez to spotkanie mój czas, moją miłość do bliźniego. Wydaję mi się, że ciężko jest patrzeć na to, jak inni bardzo potrzebują miłości. Każda z tych osób podchodziła do nas, witała się i przytulała. Utkwiły mi mocno w pamięci słowa jednej dziewczyny : ,, Jak ja bym chciała mieć was tu, w domu". Kiedy to usłyszałam, było mi niezmiernie przykro. Cieszę się, że zobaczyłam ich świat. Planuję w przyszłym tygodniu jeszcze raz ich odwiedzić ;)

Marlena Piotrowska kl 3a.

 

 

W dniu dzisiejszym przekazaliśmy zebrane plastikowe nakrętki na zakup wózka inwalidzkiego dla 15-letniej Oktawii.  Zbiórka wciąż trwa!  Prosimy o przynoszenie nakrętek.  


,,Kopciuszek” w Domu Opieki Społecznej - ,,Gniazdo Rodzinne” Dnia 27.06 młodzież z klas pierwszych i trzeciej naszego gimnazjum oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 171 z klasy 5a wybrali się z wizytą do Domu Opieki Społecznej -,,Gniazdo Rodzinne” w Wesołej. Zaprezentowaliśmy mieszkańcom „Gniazda Rodzinnego” przedstawienie pt. ,,Kopciuszek”, przygotowane wcześniej pod opieką pani Jadwigi Rosłoniec , która od dawna prowadzi koło teatralne i wolontariat artystyczny . Chętnych uczniów do wystawienia ,,Kopciuszka” było tak dużo , że aż jedna z naszych uczennic z klasy 1a musiała odstąpić swoją rolę młodszej koleżance. Główną postać w tym przedstawieniu zagrała Zuzanna Weremiuk , a rolę księcia odegrał Janek Szumski z klasy 5 a . Macochą była Magda Święcicka, role sióstr Kopciuszka świetnie zagrały Delfina i Weronika. W roli woźnicy wystąpili: Kacper i Hubert i Michał. Możemy pochwalić się również świetną grą aktorską uczniów naszej szkoły , mianowicie rolę gołąbków zagrały: Weronika Banaszek i Julia Derlikiewicz , a cały występ prowadziła Kasia Gręzak . Role teatralnych charakteryzatorek , które pomagały aktorom przygotować się do występu przypadły Asi Kalbarczyk , Agacie Szmurło , Marcie Wawrzyniak oraz Martynie Szczepek, a suflerem była Anna Kozik . Przedstawienie bardzo się podobało mieszkańcom Domu Opieki , którzy nagrodzili nas gromkimi brawami i miło nas ugościli , gdyż tuz po występie przygotowali dla nas pyszny poczęstunek. Ta wizyta sprawiła ,że na długo zapamiętamy atmosferę panującą w tym ośrodku. Zapamiętamy twarze ludzi , ich uśmiech , radosne spojrzenia i wdzięczność za okazaną im możliwość przeżywania radosnych chwil , wspomnień z dzieciństwa. Ania Kozik kl.Ia 2.Zdjęcia z przedstawienia "Królewna Śnieżka", zaprezentowanego najmłodszym mieszkańcom Wesołej.


 

W ramach działalności prowadzonej od wielu lat na terenie Dzielnicy Wesoła na potrzeby społeczności lokalnej uczniowie Gimnazjum 120 udzielają się w wielu akcjach określanych wspólną nazwą  wolontariat. Działalność ta przygotowuje młodych ludzi do bezinteresownej pracy na rzecz wspólnego dobra mieszkańców Wesołej. W swoich wysiłkach dążą do tego, by stawać się lepszymi ludźmi oraz lepiej służyć innym ludziom. Cel ten realizują  na następujących płaszczyznach:

–      Współpraca z „Klubem Seniora” z dzielnicy Wesoła i Domem Opieki Społecznej „Gniazdo Rodzinne”

–      Opieka kulturalna nad dwoma przedszkolami w dzielnicy

–      Akcje charytatywne.

–      Projekty teatralne dla  społeczności szkolnej i mieszkańców dzielnicy.

 

Obecnie 36 uczniów czynnie działa w szkolnym wolontariacie.

W tym roku wolontariusze wzięli udział w następujących akcjach:

Zbiórce plastikowych nakrętek dla Fundacji Bez Tajemnic - na zakup sprzętu rehabilitacyjnego dla niepełnosprawnych dzieci.

 Drugiego i dziewiątego października wolontariusze pomagali przy organizacji Warszawskiej Olimpiady Młodzieży w biegach przełajowych, które odbyły się na terenie hipodromu otrzymując podziękowania za zaangażowanie od Burmistrza Dzielnicy Wesoła. Wolontariusze jak co roku włączyli się w zbiórkę pieniędzy dla dzieci z domów dziecka – akcja „ Góra Grosza „

„I ty możesz zostać Świętym Mikołajem” – to zbiórka przedświąteczna żywności, słodyczy, drobnych upominków dla potrzebujących rodzin uczniów naszej szkoły.

Wolontariusze zebrali żywność , koce i zawieźli je do schroniska Na Paluchu

Co roku wolontariusze czytają bajki maluchom i bawią się z dziećmi  w Przedszkolu Pod Dębami

Szkoła włączyła się również w pomoc dla Filipin wolontariusze sprzedawali własnoręcznie przygotowane ciasta zebrali 320 zł i przekazali je na konto Caritas.

Nasi uczniowie współpracują z Fundacją Dziewczynka z Zapałkami, zbierając pieniądze dla potrzebujących wsparcia dzieci z terenu Mazowsza.

Wolontariusze współpracują również z Fundacją Pomóż i Ty sprzedając cegiełki- kartki świąteczne z których dochód przeznaczany jest na zakup sprzętu rehabilitacyjnego dla osób niepełnosprawnych.

Współpraca z Komitetem Organizacyjnym Biegu Marszałka w Sulejówku od roku 2009 ( praca w biurze zawodów, na trasie biegu, prace porządkowe).

Współpraca z Ośrodkiem Pomocy Społecznej dzielnicy Wesoła, wolontariusze wzięli udział w obchodach 55 – lecia OPS oraz uroczystej Wigilii ( obsługa sprzętu nagłaśniającego, szatni, czuwanie nad prawidłowym przebiegiem uroczystości).

 Uwaga Wolontariusze :kl 2c 

W dn 23 .03.2015 idziemy do Domu Opieki na ul. Kilinskiego. Uroczyste 100 e  urodziny Pani Władysławy. Przygotowujemy życzenia, wiersze, piosenki.

J. Rosłoniec

Wielkanocne spotkanie z Mieszkańcami Domu Seniora.

 

W Wielki Czwartek przed Wielkanocą, grupa uczniów z Kl 1b i 1c z Panią J. Rosłoniec, odwiedziła Mieszkanców Domu Seniora Fundacji Gniazdo Rodzinne w Wesołej. Uczniowie złożyli Seniorom świąteczne życzenia, recytowali wiersze o Zmartwychwstaniu Jezusa. Następnie odbyliśmy szereg bardzo miłych   rozmów z Mieszkańcami w świetlicy i prywatnych pokoikach. Starsi ludzie nie kryli wzruszenia i bardzo nam dziękowali za pamięć i serce. Niezapomnianą była  rozmowa z Panią, która ma 101 lat i pięknie wyrecytowała balladę Adama Mickiewicza "Powrót taty", to była dedykacja dla nas.

Długo będziemy pamiętać miłe i wzruszające spotkanie. Wszystkich pozostałych uczniów zachęcamy do takiej formy WOLONTARIATU, wkrótce idziemy po raz kolejny.

 

librus2