Strona internetowa biblioteki szkolnej.::Każda książka żyje tyle razy, ile została przeczytana.::"Wszystkie książki mówią"

Wycieczka Centrum Nauki Kopernik

Dnia 28.09.2012.R. (piątek) o godz. 11:30 , cała nasza klasa 1B wraz z gronem seniorów wybrała się autokarem na wycieczkę do Warszawy by zwiedzić Planetarium i „Centrum Nauki Kopernik”.

W Planetarium zwanym ,,Niebem Kopernika” obejrzeliśmy dwie części pokazu „Niebo nad Warszawą” oraz filmu popularnonaukowego. Podczas jesiennego pokazu opowiadane było o najjaśniejszych gwiazdach i konstelacjach widocznych o tej porze roku. Przybliżone zostały nam ich tajemniczo brzmiące nazwy. Zobaczyliśmy Jowisz, który króluje na jesiennym niebie. Następnie zostaliśmy zabrani w odległą podróż poza Drogę Mleczną, miliony lat świetlnych od Ziemi, ku obłokowi, który w najbardziej pogodne noce jest widoczny na niebie.

Później  obejrzeliśmy „Życiodajny klimat”. Ten pokaz pozwolił nam przeżyć kosmiczną podróż, polatać między gwiazdami, prześliznąć się pod pierścieniami Saturna
i zobaczyć krańce naszej Galaktyki. Dzięki technologii 3D poczuliśmy się jak prawdziwi poszukiwacze życia pozaziemskiego zanurzeni w kosmicznej rzeczywistości.

W Centrum Nauki Kopernik, w dziale „Świat ruchu” dowiedzieliśmy się dzięki eksponatom tworzącym wystawę jak rozchodzą się fale dźwiękowe oraz światło, a także w jaki sposób wprawiane są w ruch palce dłoni. Samodzielnie wyprodukowaliśmy prąd elektryczny, przyjrzeliśmy się jak powstaje tornado oraz doświadczyliśmy tego, co się dzieje podczas trzęsienia ziemi. Natomiast w dziale „Człowiek i środowisko” znajdujące się tam eksponaty pozwoliły zajrzeć w głąb ludzkiego organizmu. Poprzez samodzielne eksperymenty poznaliśmy otaczający nas świat. Na wystawie „Strefa światła” ujrzeliśmy pogrążone w mroku eksponaty, które dały nam okazję do poznania ich właściwości oraz doświadczenia różnego rodzaju iluzji optycznych. Dział „Korzenie cywilizacji” umożliwia nam odbycie podróży do zmierzchłych dziejów po czekającą nas przyszłość oraz poznanie najważniejszych osiągnięć ludzkiej myśli. Szukając źródeł współczesnej cywilizacji, mieliśmy okazję zbudować most według projektu Leonarda da Vinci, wczuliśmy się w role archeologów używających robotów podczas wykopalisk, a także poznaliśmy wykorzystywane dawniej i dzisiaj źródła energii.

Nasza wycieczka była pełna wrażeń i przyjemności, a także zdobyliśmy sporo wiedzy na temat naszego życia i świata w którym żyjemy. Na pewno nikt z nas nie zapomni tego wspaniałego i bardzo interesującego dnia!

 

 

 

librus2